تغییر (2)

علم اخلاق که علم طبابت روح انسان است مقدمه ی تمام علوم است و ابتدا باید آن را یاد گرفت.اگر دسترسی به معلم اخلاق نیست باید به کتب علما مراجعه شود و اگر هیچ یک نیستند باید خالصانه از خدا طلب هدایت کرد.

به دور از کلمات ثقیل که تنها سبب آزردگی و گنگ شدن مخاطب میشود سخنم را ادامه میدهم؛ ابتدا برای تغییر زندگی و عادات خود باید چرایی تغییر را بفهمیم، چرا باید تغییر کنیم؟ چرا باید حرکت کنیم؟ چرا باید عوض بشویم مگر وضعیت الآنمان چه مشکلی دارد؟ چه نیازی به تحول است؟

تقوا چیست؟

هر کس برای اهداف خاص خودش باید یک سری باید و نباید برای خودش داشته باشد. به طور مثال شما برای سلامتی جسمتان از غذای فاسد دوری میکنید، میوه ی کپک زده نمیخورید. برای در امان ماندن از سرما لباس گرم میپوشید و... به این باید و نباید ها به طور مطلق تقوا می گویند. 

تقوای الهی

این باید و نبایدها، این که از کارهایی پرهیز کنیم و کارهایی را انجام دهیم. این قوانین را باید بیاییم از کسی بگیریم که خودش بهتر از هر کسی میداند چه جانوری خلق کرده، موجودی به نام انسان، خدا برنامه ای به او داده تا هر چه بهتر بتواند زندگی کند، چه در این جهان و چه در جهان دیگر کمک مان کرده، گفته اگر میخواهید به آرامش برسید، میخواهید درست زندگی کنید، اگر میخواهید موفقیت و سعادت داشته باشید، این برنامه را دو دستی سفت بچسبید، این تقوایی که من میگویم، این باید و نبایدی که من میگویم را انجام بدهید تا هم دنیایتان را آباد کنید هم آخرت تان را. باید و نباید خدایی و الهی را تقوای الهی میگویند. تقوای الهی را مثل لباسی بپوشیم تا از سردی شیطان و نفسانیت حفظ شویم.

دین و تقسیم آن

دین یعنی راه و روش، هر دین و مکتبی راه و روش خاصی برای زندگی ارائه داده. هر دین از دو بخش تشکیل شده 1- اعتقادات 2- احکام

اعتقادات

بخشی که نوع دید فرد به دور و اطراف و جهانش را نشان میدهد، این که چه باورهایی دارد، اصلا برای خودش خدایی قائل است یا همه چیز را ماده میبیند؟ به اعتقادات جهان بینی نیز  گفته میشود. این بخش صرفا باور است و نکته ی خیلی خیلی خیلی مهم که خیلی از ما از آن غافل مانده ایم این است که اعتقادات بر عکس احکام که از مرجع تقلید، تقلید می کنیم خودمان باید در آن مجتهد شویم، یعنی باید خودمان سراغش برویم و تحقیق بکنیم و به آن برسیم، چرا دین؟ چرا اسلام؟ چرا خدا؟ آیا صرفا قرآن فرموده که خدا یکی است  دیگر اثبات شد که خدا یکی است؟ اصلا خدایی هست؟ اگر هست چرا باید به او گوش کنیم؟ باید با دلیل و استدلال و تفکر خودمان به آن برسیم و اگر سراغش نرویم مقصر هستیم.

احکام

این بخش که در اسلام به پنج بخش واجب مستحب مکروه حرام و مباه تقسیم میشود یا باید در آن مجتهد شد یا از کسی که اجتهاد کرده و شرایطش را دارد تقلید کرد.

این شِمای کلی در مورد تغییر در عقاید و سبک زندگی است.

۰ نظر ۱ موافق ۰ مخالف
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
درباره من
مُتْقَنْ از اتقان به معنای استوار گردیده و محکم شده است.
نویسندگان
طراح قالب : عرفـــ ـــان قدرت گرفته از بلاگ بیان